Infodemie a informační zombie

adminUncategorized

Co mají virus a mylné či zavádějící informace společného? Neutrální definice říká, že infodemie je „excesivní množství informací o problému, které komplikuje jeho řešení“. V souvislosti s pandemií ale „infodemie“ častěji označuje šíření fake news a konspiračních teorií.

O infodemii začali psát novináři v březnu, na rozdíl od SARS-CoV-2 však pojmu začal docházet dech.


Je to škoda. Paralela infodemie/pandemie totiž dává smysl. V jádru obou problémů je sociální šíření.
Z článku v magazínu Nautil.us:

The first models of the social spread of information were actually epidemiological models, developed to track the spread of disease.

Informace se šíří stejně jako virus: z člověka na člověka. Šíří se proto rychle a jejich expanze se jen obtížně reguluje. Z tohoto důvodu nemá požadovaný efekt stahování fake news ze sociálních sítích nebo špatného výzkumu z vědeckých časopisů. V tu chvíli je totiž nositelů nákazy již hodně a ne všichni jsou identifikovatelní.

 A false belief spreads quickly and indiscriminately, its retraction can only follow in the path of its spread, and typically fails to reach many individuals.

To, že dopad špatného vědeckého výzkumu nelze jednoduše odčinit, je nyní obzvlášť palčivý problém. Z pochopitelných důvodů se výzkum urychluje, mnohem více než normálně se pracuje s nedotaženými studiemi nebo pre-printy, které neprošly recenzním řízením.

Many examples of COVID-19 information zombies look like standard cases of retraction in science, only on steroids. They originate with journal articles written by credentialed scientists that are later retracted, or withdrawn after being refuted by colleagues. 

Informačních zombie se jednoduše nezbavíme.

What do we do about false claims that refuse to die? Especially when these claims have serious implications for decision-making in light of a global pandemic? To some degree, we have to accept that in a world with rapid information sharing on social media, information zombies will appear.

Co s tím?

Wherever possible, media reporting on COVID-19 developments should be linked to authoritative sources of information that are updated as the information changes.  (…)

And we should all become more active sharers of retraction. It may be embarrassing to shout one’s errors from the rooftops, but that is what scientists, journals, and responsible individuals must do to slay the information zombies haunting our social networks.

Další problém spočívá v tom, že rychlost šíření fake news a informačních zombie znásobují algoritmy.

Efektivní obrana proto musí zahrnovat i regulace a vlastní opatření velkých tech firem. Což ovšem přináší zcela nové problémy – chceme, aby tyto firmy měly na chod společnosti tak zásadní vliv?