Meditace jako měřák mentálního neklidu

adminUncategorized

Patrně největší poklad, který jsem objevil pravidelným meditováním, je uvědomění si, jak mizernou představu o stavu vlastní mysli máme. Já, vy, všichni. Dobrá, nemůžu si být uplně jistý, co se ostatním honí hlavou, ale Generátorem Popletených Úvah by snad příroda nevybavila jen mě. Jisté je, že o dost víc sledujeme vlastní a cizí těla, protože to je jednodušší. Pokud se o vlastní fyzickou schránku moc nestaráme, nesportujeme, jíme sladké a další junk food, přinejmenším víme, že to je špatně, jen si nedokážeme pomoci. Možná že díky propagaci práce psychologů v posledních deseti dvaceti letechi si více hlídáme svůj dlouhodobější duševní stav. Ale bezprostřední, aktuání mentální stav? Stav mysli posledních pár dnů?

Dnes jsem meditoval 20 minut a neustále jsem se ztrácel v nejrůznějších myšlenkách, téměř celou seanci. Což pro mě, s určitou zkušeností s meditací, není normální. Přitom bych ale předtím řekl, kdyby se mě někdo zeptal, že jsem celkem v klidu. Fajn, trochu hůř se soustředím na práci, asi zbytečně moc sleduju zprávy, ale v zásadě dobrý.

Po pohledu do meditací nastaveného zrcadla jsem si musel přiznat, že to tak není. Můj mentální neklid je o dost větší. Souvisí hodně s tím, co se děje, s pandemií a s karanténou, to překvapivé není. Nicméně nemusím se tím nechat tak vláčet. Což bych si bez meditace neuvědomil.