Osobní finance a (i)racionální rozhodnutí

adminUncategorized

Většina z nás se nedokáže rozhodovat o vlastních financích racionálně. Správa financí je pokročilá matematika, a tu naše mozky bez patřičného tréninku moc nepobírají. Patrně nejznámějším kognitivním návykem v této oblasti jsou „mentální účty“. Řadíme si v hlavě příjmy a především výdaje do různých škatulek, přitom ale ztrácíme přehled o celku, a často docházíme k nerozumným závěrům. Wikipedie:

Like many other cognitive processes, mental accounting can prompt biases and systematic departures from rational, value-maximizing behavior, and its implications are quite robust. Understanding the flaws and inefficiencies of mental accounting is essential to making good decisions and reducing human error.

Racionalitě v kontextu finančních rozhodnutí se věnuje Petr Podhajský v článku Jak na racionální rozhodnutí v prostředí nejistoty? Uvádí příklad ze studie, v níž lidé dostali 25 dolarů a možnost sázet půl hodiny na hody mincí, přičemž věděli, že mince je cinknutá tak, že s 60% pravděpodobností padne panna.

V prostředí se zaručenou pravděpodobností úspěchu 60 % prakticky zvítězilo jen 21 % účastníků, přestože statisticky mělo šanci na vítězství 95 % obchodníků. 

Podhajský se zaměřuje na obchodování s akciemi, ale jeho postřehy mají obecnější platnost.

Naše hlava není jednoduše stavěná na to, aby dělala rychlá racionální rozhodnutí týkající se peněz. Zejména pokud rozhodnutí ovlivňují, kolik peněz můžeme následně vydělat nebo ztratit. Přitom ale tato rozhodnutí mají zásadní dopad na finální výsledek.

Vyplatí se si tuto skutečnost uvědomit. Tudy vede cesta k zacelení mezer ve vzdělání, je-li to třeba, oslovení poradce nebo sledování rodinného rozpočtu. Nebo jen obyčejná reflexe vlastních pohnutek ve chvíli, kdy člověka emoce nabádají koupit si něco, co vlastně nepotřebuje. Jako všechno kritické myšlení, i v tomto případě jde o praxi, kterou je třeba si zažít, udělat si z ní zvyk, nestačí si jen tak jednou říci „to budu dělat“. Proto je to dost těžké.

Osobně mi pomáhá zapojení Schvalovací komise pro nákup blbostí. Předsedá jí moje žena.